Одеський фунікулер

Старий Одеський фунікулер

А ось унікальна пам'ятка старої Одеси, якої в його первозданному вигляді вже ніколи не буде: одеський фунікулер.
Впевнений, у одеситів старшого віку (зовсім старшого) згадка про нього викликає ностальгічні спогади.

Фунікулер бed збудований в 1902 році по проекту одеського інженера М. П'ятницького.

Це була одноколійна лінія з раз'їздом, по котрій рухались догори - вниз два вагончики.
Протяжність рельсової одноколійки складала близько 100 м. Над дорогою був влаштован обзорний місток. Кам'яна станція фунікулера була внизу, на Приморській вулиці.
В ній знаходились каса, контора та перон.
Нагорі було збудовано дерев'яний павільйон.
Квиток (вниз) на Одеський фунікулер Квиток вниз на фунікулер
Квиток (вниз) на Одеський фунікулер

Вагончик, який їхав униз, тягнув (допомагав тягнути) вгору другий вагончик.
Може тому, що вниз легше, спуск коштував лише 2 копійки, а підйом – 3.
Вагончики були не такими вже малими – вміщували до 35 пасажирів.
Привезли їх із Парижа, а троси для переміщення були виготовлені на одеському канатному заводі.

Будувався фунікулер під керівництвом інженера В. Раковського за проектом інженера М. П'ятницького (доречі тоді звання інженера звучало гордо та добре оплачувалося).

Відносно успішно підйомна машина, як її називали, пережила три війни, революцію і "не менш тяжкий мирний час". Ось як це описувалося в "Одесских Известиях" того часу.
«Одеса відбудовується. Відновлено низку найнагальніших виробничих органів міста. До воскреслих мерців потрібно віднести і підйомну дорогу, що з'єднує порт з бульваром ім. Фельдмана, що розпочала вчора працювати. Маленькі, свіжопофарбовані вагончики знову поповзли залізними стежками. Їх зустрічала дзвінким «ура» публіка. Вісім років тому, коли місто було захоплене громадянською війною, підйомка стала... У приміщенні каси оселився якийсь підприємливий громадянин, якого досі так і не вдалося виселити. Потреба у підйомнику давно назріла. Про це свідчать цифри: за вчорашній день нагору було перевезено 400 пас., вниз 700. Місто відроджується». «Известия», 21 вересня 1926 р.
З 1947 року практично до кінця 60-х фунікулер справлявся зі своїми обов'язками, радуючи гостей міста та одеситів (особливо їх молодше покоління). Але час не пощадив і його.

Наприкінці 60-х керівники міста вирішили не витрачатися більше на ремонт фунікулера, а побудувати на його місці сучасний та модний на той час ескалатор.

У листопаді 1967 фунікулер був демонтований.

В 1970 році на его місці запрацював ескалатор.

На ті часи це була досить стильна та прогресивна інженерна споруда. Але його проблемна конструкція плюс брак запчастин призвели до того, що через десять років ескалатор працював лише на підйом, а друга половина використовувалася як донор запчастин. Але їх вистачило не на довго.

У 1997 році ескалатор був остаточно зупинений та демонтований.

У тому ж році було ухвалено рішення про відновлення одеського фунікулера.

Роботы по відновленню фунікулера почалися в 1998 році.

Напевно, 100 років тому з організацією будівництва таких "складних" технічних об'єктів було простіше, але новий фунікулер запрацював аж у вересні 2005 року. Тобто, з усіма сучасними технічними засобами та матеріалами, на його відновлення знадобмлося більш ніж 7 років.

Фунікулером, у класичному розумінні цього терміна, його не назвеш: по суті це два незалежні похилі ліфти.

Фунікулер - рейковий транспортний засіб з канатною тягою для перевезення людей або вантажів у вагонах на невелику відстань по крутій трасі. Фунікулер є спеціалізованим транспортом, який застосовується в умовах важкого рельєфу місцевості. Вікіпедія


Кабінки нового фунікулера менші – на 12 осіб, проте огляд із них відмінний.

Але що найголовніше, фунікулер в Одесі знову є!

Зазначу ще одну деталь: у ті давні роки початку 20 століття для переходу зі сходів на Миколаївський бульвар над дорогою фунікулера було влаштовано місток, з якого відкривався чудовий краєвид на порт та Одеську бухту. Був такий місток і над ескалатором. На жаль, зараз його не збудували.

Натомість збудували прохід під фунікулером. І це також добре.

Ось так виглядали сходи Миколаївського бульвару (Потьомкінські сходи) сто років тому. Ліворуч - підйомна машина фунікулера та оглядовий майданчик. Сходи Миколаївського бульвару з фунікулером

А ось так у наші дні. Потьомкінські сходи та фунікулер у наші дні



© Сергій Іванченко, 2018-2022

Автор не проти використання матеріалів сайту. Прохання: при цитуванні залишайте прямі індексовані посилання на контент.

 

На головну