А ось унікальна пам'ятка старої Одеси, якої в його первозданному вигляді вже ніколи не буде: одеський фунікулер.
Впевнений, у одеситів старшого віку (зовсім старшого) згадка про нього викликає ностальгічні спогади.
Фунікулер був збудований в 1902 році по проекту одеського інженера М. П'ятницького.
Це була одноколійна лінія з роз'їздом, по котрій рухались догори - вниз два вагончики.Будувався фунікулер під керівництвом інженера В. Раковського за проектом інженера М. П'ятницького (доречі тоді звання інженера звучало гордо та добре оплачувалося).
Відносно успішно підйомна машина, як її називали, пережила три війни, революцію і "не менш тяжкий мирний час". Ось як це описувалося в "Одесских Известиях" того часу (в перекладі авт.).У листопаді 1967 фунікулер був демонтований. А вже 1970 року на його місці запрацював ескалатор.
На ті часи це була досить стильна та прогресивна інженерна споруда. Втім його проблемна конструкція плюс брак запчастин призвели до того, що вже через десять років ескалатор працював лише на підйом, а друга половина використовувалася як донор запчастин (зараз це зветься технічним канібалізмом). Але і їх вистачило ненадовго.
У 1997 році ескалатор був остаточно зупинений та демонтований.Роботы по відновленню фунікулера почалися в 1998 році.
Напевно, 100 років тому з організацією будівництва таких "складних" технічних об'єктів було простіше, але новий фунікулер запрацював лише у вересні 2005 року. Тобто, з усіма сучасними технічними засобами, технологіями та матеріалами, на його відновлення знадобилося більш ніж 7 років.
До речі, фунікулером, у класичному розумінні цього терміна, він не є: по суті це два непов'язані похилі ліфти. Втім...Фунікулер - рейковий транспортний засіб з канатною тягою для перевезення людей або вантажів у вагонах на невелику відстань по крутій трасі. Фунікулер є спеціалізованим транспортом, який застосовується в умовах важкого рельєфу місцевості. Вікіпедія
Але що найголовніше, фунікулер в Одесі знову є!
Зазначу ще одну деталь: у ті давні роки початку 20 століття для переходу зі сходів на Миколаївський бульвар над дорогою фунікулера було влаштовано місток, з якого відкривався чудовий краєвид на порт та Одеську бухту. Був такий місток і над ескалатором. На жаль, зараз його не збудували.
Натомість збудували прохід під фунікулером. І це також добре.Ось так виглядали сходи Миколаївського бульвару (пізніше Потьомкінські сходи) сто років тому. Ліворуч - підйомна машина фунікулера та оглядовий майданчик.
А ось так у наші дні.
© Сергій Іванченко, 2018-2024
Авторський проект відтворення історії Одеси існує більше 6 років. За цей час багато чого зроблено; багато чого на меті.
Як ви помітили, сторінки проекту не містять жодних рекламних матеріалів, що так дошкуляють читанню в задоволення.Як це не сумно, але автор вимушений звернутися по допомогу, бо без неї ця справа приречена.
Сподіваюсь, після донатів на користь наших Збройних сил, ви зможете підтримати і нас. Бо правдива історія це у т.ч. запорука нашої перемоги.
Гривнева карта Приват Банку: 4149 4993 7656 8406
Гривнева карта Monobank: 4441 1111 4299 9360
Єврозона: IBAN IE85CITI99005171140772 (BIC code: CLJUGB21 Receiver: IVANCHENKO SERHII)
США USD: 70585690000759399 (SWIFT/ BIC Code: UNJSUAUKXXX Receiver: IVANCHENKO SERHII)
Буду також вдячний за поширення вподобаного матеріалу в соціальних мережах.З подякою, Сергій Іванченко