На центральній Соборній площі міста у безпосередній близькості від храму красується сучасний фонтан із великою мармуровою вазою у вигляді квітки.
Але мова піде не про нього, а про скромний простенький фонтан, який ще зовсім недавно був на цьому місці.
Старого фонтанe немає.
Т ак сталося, що на початку 2000-х він поступився місцем своєму більш ефектному нащадку.А тепер по порядку.
Але наша розповідь як раз про перший в місті архітектурний фонтан.
Отже.Апофеозом водопостачання Одеси першої половини ХІХ століття став водопровід Ковалевського.
В Про те, що недалеко від міста в районі селища Великий Фнтан знаходиться багате джерело хорошої прісної води майбутнім засновникам Одеси стало відомо незабаром після захоплення у турків фортеці Хаджибей.Втім, конкретна ідея будівництва водопроводу джерела оформилася лише 1834 року. Здійснити її взялися чиновник 7 класу та водночас успішний одеський підприємець Микола Пішон (його ім'ям названо вул. Пішоновська) у компанії з відставним ротмістром Олександром Віттенбергом. Роботи на орендованому ними біля колонії Люстдорф джерелі з низки причин досить довго не велися, і лише 1845 року почалося будівництво водопроводу. Імпульсом до активізації робіт стала участь у проекті енергійного та багатого таганрозького купця першої гільдії Тимофія Андрійовича Ковалевського.
В лютому 1853 року «Одеський вісник» з захопленням повідомив читачів про те, що:
«Провод воды из Большого Фонтана в Одессу окончен и в настоящее время доставляется прозрачная ключевая вода, которая с 15-го числа пущена в продажу из главного бассейна».
Для довідки. Джерело «Великий Фонтан» давало 840 бочок води на добу (бочка вміщала 30 відер води), «Рашковський» (Малий Фонтан, район хутора, що належав купцю Флоріану (Флору) Рашковичу) - 602, два джерела Середнього Фонтану - 602.
У найкращі роки водопровід Ковалевського доставляв до міста 91 000 відер води на добу. З другої половини шістдесятих років їм уже доставлялося лише від 44.000 до 56.000 відер.
Пропрацювавши двадцять років водопровід Ковалевського припинив існування у 1873 році у зв'язку із запуском нині діючого водопроводу з річки Дністер
(більше про це можна дізнатися тут ).
Якою б цікавою не була тема, присвячена першому одеському водопроводу (можливо, ми до неї ще повернемося), але наша розповідь не про нього, а про перший справжній декоративний фонтан в Одесі. Тому перший Одеський водопровід ми полишаємо. Зазначимо лише, що через кілька років після його запуску (до середини 60-х), Великофонтанське джерело почало вичерпуватися, а якість води погіршилася. Намагання виправити становище до успіху не призвели. В результаті власник водопроводу Тимофій Ковалевський збанкрутував і, за існуючою легендою, наклав на себе руки, кинувшись вниз зі своєї вежі.
А ось історія будівництва другого, нині діючого водопроводу, має до першого фонтану в Одесі безпосереднє відношення.
Якщо стисло, то суть її полягає в наступному.Н а початку 60-х років 19 століття, у міру зростання міста (близько 160 000 населення) і критичним погіршенням справ з водопостачанням, на ім'я Міської думи та Новоросійського генерал-губернаторства від ініціативних людей стали надходити проекти на будівництво водопроводу, що з'єднує р. Дністер з Одесою (понад 30 за період 1867-1868 рр.).
Через недосконалість проектів, банальної відсутності коштів, просто інтриг, Дума не наважувалася прийняти та затвердити проект протягом 10 років.
Лише 1870 року спеціальна комісія схвалила технічний проект водопроводу Дністер-Одеса, запропонований підприємцями Швабеном та Моором.
На цьому передісторію історії першого Одеського фонтану можна закінчити. Тепер сама історія.
Цікаве дослідження відносно вказаної дати провів О. Линкевич (https://mesto-vstrechi-odessa.od.ua/).
Він звернув увагу на невідповідність дати 22 версня характеру одягу натовпу. Для Одеси (навіть 150 річної давнини) кінець вересня - це все ще літо.
На фото ж люди одягнуті занадто тепло (зверніть також увагу на те, що на деревах зовсім немає листя, що також для цієї пори року в Одесі не властиво).
Звідси дослідник приходить до висновку, що фото і, відповідно, відкриття фонтану сталося дещо пізніше.
Про це свідчить у тому числі знайдений ним допис у газеті «Ведомости Одесскаго Градоначальства» від 20 листопада 1873 р.:
«В 7 часов утра, 19-го ноября произведена была проба фонтана, временно устроенного в ограде здешнего кафедрального собора. Стечение народа, желавшего видеть действие этого фонтана, было весьма значительное.
Вода била кроме того фонтанами близ городского сада у Ланжероновского переулка и на Нарышкинском спуске чрез открывшиеся пожарные краны.
Открытие и освящение водопровода назначено в среду, 21 ноября».
Для міста це була справді знаменна та життєво важлива подія: у місті нарешті з'явилася «справжня» вода.
Не вдаючись у подробиці чому, зазначу лише, що побудований в Одесі водопровід для тих часів був найсучаснішим водопроводом у Європі (він міг давати до двох мільйонів відер води на добу), а за довжиною – найдовшим у Росії.А що ж фонтан? Він також не був забутий. Згадана вище стаття супроводжувалася гравюрою художника Г. Бролінга (гравірування Л. А. Серякова) під назвою «Одеса. Фонтан на соборній площі.
Фонтан вінчала фігурка хлопчика, що стоїть на великій чаші і підтримує малу чашу, з якої била струмінь води. Струмені лилися, крім того, і з пащі дивовижних риб, що оточували основу фонтану.
Спочатку після запуску водопроводу фонтан, крім того, що став окрасою міста, ще й постачав жителів його центру водою. Проте невдовзі, з розвитком водопроводу, ця його функція відпала.20-е століття фонтан зустрів у досить жалюгідному стані: він занепав і почав розвалюватися.
Постановою Міської думи від 1911 року («Известия Одесской городской думы» № 21-22) були виділені кошти на реконструкцію Соборної площі та фонтану.
Зазначимо, що цей фонтан став прототипом для ще кількох Одеських фонтанів цього періоду. Це, насамперед, фонтан у міському саду, фонтан на вокзальній площі та в Пале-роялі.
З невеликими змінами фонтан дожив (майже дожив) до наших днів.
Складно повірити, що причиною загибелі першого міського фонтану стане відновлення
Одеського Спасо-Преображенського собору. Але сталося саме так.
Історія собору сповнена трагізму (він був підірваний у 1936 році комуністичним режимом), але трагедією для героя нашого нарису стало саме відродження собору.
Так сталося, що наприкінці 30-х років минулого століття інший фонтан врятував від осквернення місце підірваного храму.Іронія історії. 70 років пройшло з тих днів, і ось 23 квітня 1999 року постановою Кабінету Міністрів України Одеський Спасо-Преображенський кафедральний собор на Соборній площі було включено до «Програми відтворення визначних втрачених пам'яток історії та культури України».
І це було чудово.Рішення було прйиняте: "модернізувати" старий, такий що бачив кращі часи і зовсім не блищав красою, перший міський фонтан, перенісши на його місце вазу Філатова.
Цікаві відомості щодо останніх днів першого міського фонтану можна отримати з монографії В.М. Мещерякова про відтворення Одеського кафедрального Спасо-Преображенського собору
«…в начале 2001 года мной были подготовлены предложения по проведению комплекса работ на вторую очередь воссоздания Одесского кафедрального СпасоПреображенского собора. К числу основных видов работ были отнесены предварительные, проектно-изыскательские, строительно-монтажные и отделочные работы.І далі.
К предварительным были отнесены работы, связанные с ограждением и организацией площадки для проведения инженерно-геологических и геодезических изысканий, подготовке к строительству, переносе чаши верхнего фонтана в заранее определенное место (ту і далі выділено автором) …».
«Фонтан Филатова представлял собой восьмигранное сооружение, в центре которого была установлена мраморная чаша в виде цветка. Когда началось воссоздание Одесского кафедрального СпасоПреображенского собора, «Филатовский» фонтан, как его называли одесситы, пришлось снести. В августе 2003 года общее собрание Черноморского Православного фонда приняло решение реконструировать старый исторический фонтан и установить на нем сохраненную мраморную чашу «Филатовского» фонтана…
Реконструкция существующего сохраняемого фонтана, расположенного со стороны Греческой улицы, заключалась в демонтаже исторического чугунного обрамления чаши фонтана, такого же, как в Городском саду, но большего диаметра. Я был категорически против демонтажа, выступал за реставрацию уникального и аутентичного элемента исторического фонтана – памятника одесского водопровода. Я был против сооружения высокого грубого восьмиугольного гранитного обрамления нового фонтана, как диссонирующего элемента на фоне изящной мраморной «филатовской» чаши и восточного фасада Собора. Но в то время я был уволен из городских структур и отстранен от принятия решений по благоустройству Соборной площади. Решения принимали М.В. Мурманов (заместитель городского головы) и А.В. Мартыненко (главный архитектор Одессы). В результате Одесса лишилась еще одной аутентичной достопримечательности».
Наприкінці 2003 року фактично почалося нове життя Одеського кафедрального Спасо-Преображенського собору.
А історія першого міського фонтану Одеси влітку 2004 року добігла кінця.
Чи справедлива і рівноцінна така заміна (якщо взагалі доречно порівнювати доцільність історичних пам'яток)? Чи правильним було рішення? Як на мене – то ні.
Прикро, коли жертвою доброго діяння: відновлення зусиллями небайдужих людей підірваного радянською владою Спасо-Преображенського собору стає інший, можливо не менш важливий для пам'яті міста, історичний об'єкт.А перший одеський міський фонтан, що ознаменував у 1873 році прихід у місто справжньої питної води, саме таким об'єктом і є (вибачте, був).
Варто зауважити, що заново відбудований собор в решті решт все ж таки є новоділом.
© Сергій Іванченко, 2018-2023