На головну RU

Перший Одеський фонтан
(зруйнований в 2004 р.)

Первый Одесский фонтан, 1980-е

Зміст

1. Історія історії
2. "Джерело блискучого майбутнього..."
3. Кінець історії

На центральній Соборній площі міста у безпосередній близькості від храму красується сучасний фонтан із великою мармуровою вазою у вигляді квітки.
Але мова піде не про нього, а про скромний нехитрий фонтан, який ще зовсім недавно був на цьому місці.

Фонтан Ваза Філатова на місці 1-го міського фонтана Фонтан Філатова на місці 1-го міського фонтана
Фонтан Філатова на місці 1-го міського фонтана
Т ак сталося, що на початку 2000-х він поступився місцем своєму більш ефектному нащадку.

А тепер по порядку.

1. Історія історії

«Великий фонтан», «Середфонтанська», «не фонтан»: мешканці Одеси, часті гості нашого міста, швидше за все, знають, що ці словосполучення означають. А от людині непоінформованій, напевно, може здатися, що в Одесі є місце, де встановлений такий собі великий фонтан (тобто, фонтан великого розміру), а десь середній. Може, й маленький є. А фраза «не фонтан» означає, що йдеться не про фонтан, а, можливо, про басейн, колонку, або якусь іншу водну споруду. Але це не так.
Звідки ж така хибна думка? Справа, як то кажуть, «у термінології». Під словом фонтан більшість з нас має на увазі якусь декоративно-архітектурну споруду, з якої під тиском б'є вода і падає в басейн, який називається чаша. У вузькому архітектурному сенсі це так і є, але у ширшому фонтан – це зовсім інше.
Вікіпедія наводить таке визначення:
Фонтан (от лат. fontana в значенні "джерело", «ключ») — природне або штучно створене явище, що полягає в витоці рідини (зазвичай води), під впливом тиску, що жіє на неї, вгору або в бік. В останньому випадку, особливо коли сплив рідини відбувається відносно спокійно, такий фонтан відносять до категорії джерел. У ряді випадків таке джерело називають ключем.
Так от, в Одесі фонтанами називали саме ділянки морського узбережжя (і не тільки), на яких були відкриті великі, середні та малі ДЖЕРЕЛА прісної води. А про те, який сенс вкладається у вираз «не фонтан» – дещо нижче. Навколо джерел виникли хутори, що отримали відповідні назви: Малий, Середній та Великий Фонтани.

Але наша розповідь як раз про перший в місті саме архітектурний фонтан.

Отже.

Початок історії

Ще при заснуванні нашого міста його батькам-засновникам було зрозуміло, що раніше, чи пізніше, Одеса зіткнеться з проблемою дефіциту прісної води. Перші 50 років свого життя місто вирішувало проблему водопостачання чотирма способами: Кілька слів про цистерни. В.І.Шрайтель – керівник училища при реформатській громаді (середина ХІХ століття) та старожил Одеси – писав:
Въ 1851 году, по благой мысли и вызову преосвященнаго Иннокентія, архіепископа Херсонскаго и Таврическаго, господа Завадскій и Бодаревскій предприняли устройство цистернъ, или каменныхъ, обложенныхъ итальянскимъ кирпичомъ водоемовъ для сохраненія дождевой воды, стекающей съ крышъ при Одесском кафедральномъ соборе и Сретенской церкви. Обе эти цистерны окончены были весною 1852 года.
Тут доречно навести довідку з книги І. Федорова "Столетие Одессы".
Довідка із книги І. Федорова Століття Одеси Довідка із книги "Столетие Одессы"
Довідка із книги І. Федорова "Столетие Одессы"

Хроніки свідчать, що деякі домовласники на той час заробляли до шести тисяч рублів на рік на продажі дощової води.

Апофеозом водопостачання Одеси першої половини ХІХ століття став водопровід Ковалевського.

Про те, що недалеко від міста в районі селища Великий Фнтан знаходиться рясне джерело доброї прісної води майбутнім засновникам Одеси стало відомо незабаром після захоплення у турків фортеці Хаджибей.

Втім, конкретна ідея будівництва водопроводу з джерела оформилася лише 1834 року. Здійснити її взялися чиновник 7 класу та водночас успішний одеський підприємець Микола Пішон (його ім'ям названо вул. Пішоновську) у компанії з відставним ротмістром Олександром Віттенбергом. Роботи на орендованому ними у колонії Люстдорф джерелі з низки причин досить довго не велись, і лише 1845 року почалося будівництво водопроводу. Імпульсом до активізації робіт стала участь у проекті енергійного та багатого таганрозького купця першої гільдії Тимофія Андрійовича Ковалевського.

Вежа Ковалевсього на Великому Фонтані Водонапірна вежа Ковалевського
Водонапірна вежа Ковалевського на Великому Фонтані, знесена в кінці 20-х років

Будівництво основної частини водопроводу Ковалевський закінчив в середині лютого 1853 р.
Вода з джерела накопичувалася в підземній галереї, звідки насосами, що приводяться в дію двома паровими машинами, закачувалась у бак, встановлений в 46-метровій цегляній водонапірній вежй. Вежу було побудовано на плато над джерелом. Далі з вежі самотоком чавунним водопроводом завдовжки 12 км вода надходила в головний накопичувальний металевий басейн. Містився він у спеціально для цього спорудженому будинку на перехресті вулиць Старопортофранківської та Великої Арнаутської. Звідти вода трубами доставлялася до восьми менших басейнів, звідки й відпускалася споживачам. Водовозам вода відпускалася також з головного басейну.

В лютому 1853 «Одеський вісник» з захопленням повідомив читачів про те, що:
«Провод воды из Большого Фонтана в Одессу окончен и в настоящее время доставляется прозрачная ключевая вода, которая с 15-го числа пущена в продажу из главного бассейна».

Ось тут саме час повернутися до обіцяного на початку "не фонтан". В одеському побуті воно означає, що те, про що йдеться, швидше за все, підробка, або, як то зараз кажуть, фальсифікат.
А пішло це ось звідки: походження води, що розвозилася водовозами в бочках містом, не завжди було відомо. У «рекламних» цілях возники пропонували її як «фонтанську», тобто як воду відомої одеситам пристойної якості. Спробувавши пропоновану рідину і засумнівавшись в останньому, досвідчені одеські домогосподарки казали: "Ні, це не фонтан!" Так воно й повелося.

Вважається, що за будівництво водопроводу Ковалевському було присвоєно звання почесного громадянина Одеси. Насправді, це зовсім не так.

Для довідки. Джерело «Великий Фонтан» давало 840 бочок води на добу (бочка вміщала 40 відер води), «Рашковський» (Малий Фонтан, район хутора, що належав купцю Флоріану (Флору) Рашковичу) - 602, два джерела Середнього Фонтану - 695.
У найкращі роки водопровід Ковалевського доставляв до міста 91 000 відер води на добу. З другої половини шістдесятих ним доставлялося лише від 44 000 до 56 000 відер.
Пропрацювавши двадцять років водопровід Ковалевського припинив існування у 1873 у зв'язку із запуском нині діючого водопроводу з річки Дністер.

Якою б цікавою не була тема, присвячена першому одеському водопроводу (більше про це можна дізнатися тут ), але наша розповідь не про нього, а про перший справжній декоративний фонтан в Одесі. Тому перший Одеський водопровід ми полишаємо. Зазначимо лише, що через десяток років після його запуску (до середини 60-х), Великофонтанське джерело почало вичерпуватися, а якість води погіршилася. Намагання виправити становище до успіху не призвели. В результаті (як вважається) власник водопроводу Тимофій Ковалевський збанкрутував і, за існуючою легендою, наклав на себе руки, кинувшись вниз з власної вежі.

А от історія будівництва другого, нині діючого водопроводу, має до першого декоративного фонтану безпосереднє відношення.
Накоротко вона виглядає так.

Н а початку 60-х років ХІХ століття, у міру зростання міста (близько 160 000 населення) і критичним погіршенням справ з водопостачанням, на ім'я Міської думи та Новоросійського генерал-губернатора від ініціативних людей стали надходити проекти на будівництво водопроводу, що з'єднує р. Дністер з Одесою (понад 30 за період 1867-1868).
Через недосконалість проектів, банальної відсутності коштів, просто інтриг, Дума не наважувалася прийняти та затвердити проект протягом 10 років. Лише 1870 спеціальна комісія схвалила технічний проект водопроводу Дністер-Одеса, запропонований підприємцями Швабеном та Моором.

На користь проекту приводилися наступні аргументи: «срок концессии этих господ наиболее приемлем - 49 лет, и помимо этого, данный проект, дает городу полное снабжение водой, удовлетворяет общественные потребности в воде, бесплатно обеспечен, таким образом, залог, которого никто даже не предлагал еще, и вообще отличается своею ясностью и прямотой».

В грудні 1870, затвердивши проект договору, Міська дума доручає Розпорядчій думі укласти договір з петербурзьким купцем Вільгельмом Швабеном і підданим Великобританії Джоном Моором (ДАОО, ф.16, оп.72, спр.230).

Після року так знайомої нам тяганини 9 вересня 1871 року Дума остаточно затверджує проект і наступного дня підписує контракт.
Згідно з останнім компаньйони взяли на себе будівництво Одесько-Дністровського водопроводу та повне постачання мешканців Одеси водою протягом 49 років.
Підприємці зобов'язувалися постачати місто, його передмістя та хутори чистою без домішок водою, не змішаною з морською водою, в кількості необхідній для всіх суспільних та приватних потреб, спочатку не менше двох мільйонів відер на добу; вода мала постачатися постійно не менше шести годин на добу тощо.
За надану воду підприємці отримують: 9 копійок за сорокаведерну бочку для приватних осіб та по 4 копійки за бочку для фабрик, заводів, інших закладів. Вода для гасіння пожеж, фонтанів відпускається безкоштовно, а також безкоштовно подається до богаділень, сирітських будинків, притулків, будинків для бідних породіль.
Для фінансування будівництва в березні 1872 у Лондоні було створено «Одеське водопровідне товариство».
Наприкінці березня того ж року будівництво водопроводу розпочалося.
Договір на будівництво водопроводу спливав у вересні 1873.

На цьому передісторію історії першого Одеського фонтану можна завершити. Тепер сама історія.

2. "Джерело блискучого майбутнього..."

22вересня (по новому стилю) 9 вересня (по старому) 1873 року о 12 годині дня на Соборній площі Одеси відбулося урочисте відкриття водопроводу та першого у місті фонтану. Величезний натовп глядачів з нетерпінням чекав, коли із заздалегідь збудованого фонтану, підключеного до нового водопроводу, рине дністровська вода. І це відбулося! Народ тріумфував.

Цікаве дослідження відносно вказаної дати провів О. Линкевич (URL: https://mesto-vstrechi-odessa.od.ua/).
Він звернув увагу на невідповідність дати 22 версня характеру одягу натовпу. Для Одеси (навіть 150 річної давнини) кінець вересня - це все ще літо. На фото ж люди одягнуті занадто тепло (зверніть також увагу на те, що на деревах зовсім немає листя, що також для цієї пори року в Одесі не властиво).
Звідси дослідник приходить до висновку, що фото і, відповідно, відкриття фонтану сталося дещо пізніше.
Про це свідчить у тому числі знайдений ним допис у газеті «Ведомости Одесскаго Градоначальства» від 20 листопада 1873 р.: «В 7 часов утра, 19-го ноября произведена была проба фонтана, временно устроенного в ограде здешнего кафедрального собора. Стечение народа, желавшего видеть действие этого фонтана, было весьма значительное. Вода била кроме того фонтанами близ городского сада у Ланжероновского переулка и на Нарышкинском спуске чрез открывшиеся пожарные краны. Открытие и освящение водопровода назначено в среду, 21 ноября».

Отже, скоріш за все, відкриття фонтану сталося саме 21 листопада.

У петербурзькому журналі «Всесвітня ілюстрація» від 19 січня 1874 року у статті про відкриття та освячення одеського водопроводу автор писав:
«Таке захоплення зрозуміле, тому що в цьому скромному фонтані, що б'є всього лише на 7 футів, полягала величезна реформа та джерело блискучого майбутнього та багатств Одеси» (дано в перекладі авт.).

Для Одеси це була справді знаменна та життєво важлива подія: у місті нарешті з'явилася «справжня» вода.

Не вдаючись у подробиці чому, зазначу лише, що побудований в Одесі водопровід для тих часів був найсучаснішим водопроводом у Європі (він міг давати до двох мільйонів відер води на добу), а за довжиною – найдовшим у Росії.
Перший міський фонтан на гравюрі Г. Бролінга Перший одеський фонтан
Перший міський фонтан на гравюрі Г. Бролінга

А що ж фонтан? Він також не був забутий. Згадана вище стаття супроводжувалася гравюрою художника Г. Бролінга (гравірування Л. А. Серякова) під назвою "Одеса. Фонтан на соборній площі".

Фотографія з колекції А. Дроздовського Відкриття 1-го одеського фонтану
Відкриття 1-го одеського фонтану та освячення водопроводу, 1873 р.
(Фото К. Мігурського)

Чи справді фонтан був таким? Фотографій, які однозначно підтверджують це, нам знайти не вдалося. Проте, дослідивши збільшений фрагмент фотографії Мігурського, можна стверджувати, що фонтан виглядав саме так.
Ще одне зображення першого фонтану Одеси Ще один малюнок першого фонтану Одеси
Ще одне зображення першого фонтану Одеси

Фонтан вінчала фігурка хлопчика, що стоїть на великій чаші і підтримує малу чашу, з якої била струмінь води. Струмені лилися, крім того, і з пащі дивовижних риб, що оточували основу фонтану.

Спочатку, після запуску водопроводу, фонтан, крім того, що став окрасою міста, ще й постачав мешканців його центру водою. Проте невдовзі, з розвитком водопроводу, ця його функція відпала.
Фонтан після першої реконструкції Фонтан після першої реконструкції
Фонтан після першої реконструкції, 1928 р.

20-е століття фонтан зустрів у досить жалюгідному стані: він занепав і почав розвалюватися.
Постановою Міської думи від 1911 року («Известия Одесской городской думы» № 21-22) були виділені кошти на реконструкцію Соборної площі та фонтану.

В результаті реконструкції було збільшено діаметр басейну фонтану, хлопчик із чашею зник; натомість з'явилась гірка з одеського каменю-дикуна. Особливістю нового фонтану стало те, що борт чаші (басейну) відлили з чавуну.

Зазначимо, що цей фонтан став прототипом для ще кількох Одеських фонтанів цього періоду. Це, насамперед, фонтан у міському саду, фонтан на вокзальній площі та в Пале-роялі.

Фонтан на вокзальній площі Фонтан на вокзальній площі
Фонтан на вокзальній площі
Фонтан у Міському саду Фонтан у Міському саду
Фонтан у Міському саду
Фонтан в Пале-Роялі Фонтан в Пале-Роялі
Фонтан в Пале-Роялі

3. Кінець історії

Перший фонтан Одеси, 1980-ті Перший фонтан Одеси
Перший фонтан Одеси, 1980-ті

Пізніше поряд з центральною горкою виросло ще декілька, засаджених дивними тропічними рослинами. З невеликими змінами фонтан дожив (майже дожив) до наших днів.

Складно повірити, але причиною загибелі першого міського фонтану стало відновлення Одеського Спасо-Преображенського собору. Однак сталося саме так.
Із спогадів дитинства: під час "продльонки" в початкових класах 121 СШ, в якій автор навчався в 60-і минулого століття (школа, до речі, була побудована з каміння зруйнованого собору) дуже нам подобалося в спекотні дні лежати животами на прохолодному зеленому чавуні чаші і роздивлятись на блискучі кружечки монеток, які гості міста кидали у фонтан "щоб повернутися". Цікаво, що на ранок наступного дня їх вже не було. Тобто хтось їх звідти прибирав.
Чомусь мені здається, що в окремі роки в фонтан навіть запускали рибок.

До речі, історія собору також сповнена трагізму: він був підірваний у 1936 комуністичним режимом. Втім особистою трагедією для героя нашого нарису стало саме відродження собору.

Старий і новий фонтани, початок 1950-х. Старий і новий фонтани
На задньому плані фонтан із вазою Філатова, початок 1950-х.
Так сталося, що наприкінці 30-х років минулого століття інший фонтан врятував від осквернення вівтарне місце підірваного храму.
В 1940 р., завдяки заступництву академіка (тоді ще професора) В.П. Філатова і на його гроші, саме на ньому було побудовано великий гарний фонтан з мармурової вазою у вигляді квітки в центрі. Пізніше і фонтан, і ваза отримали назву "Філатівські".

Іронія історії. 70 років пройшло з тих днів, і от 23 квітня 1999 року постановою Кабінету Міністрів України Одеський Спасо-Преображенський кафедральний собор на Соборній площі було включено до «Програми відтворення визначних втрачених пам'яток історії та культури України».
І це було чудово.

Але було одне невеличке "але": на місці собору був фонтан. Той самий, із "вазою Філатова".

Не довго вагаючись, міська влада приймає рішення "модернізувати" старий занедбаний перший міський фонтан, перемістивши на його місце вазу Філатова.

Багато цікавого щодо останніх днів старого фонтану можна дізнатися з монографії В.М. Мещерякова, присвяченій відтворенню Одеського кафедрального Спасо-Преображенського собору.

Мещеряков Володимир Миколайович: кандидат архітектури, доцент, з 1995 по 2000 директор КП «Одеспроект» при управлінні архітектури та містобудування Одеси, з 2001 по 2003 рік заступник головного архітектора Одеси, безпосередній учасник відновлення собору. З 1991 керував творчим колективом проектувальників Одеського кафедрального Спасо-Преображенського собору.
Так от, автор монографії пише:
«…в начале 2001 года мной были подготовлены предложения по проведению комплекса работ на вторую очередь воссоздания Одесского кафедрального СпасоПреображенского собора. К числу основных видов работ были отнесены предварительные, проектно-изыскательские, строительно-монтажные и отделочные работы.
К предварительным были отнесены работы, связанные с ограждением и организацией площадки для проведения инженерно-геологических и геодезических изысканий, подготовке к строительству, переносе чаши верхнего фонтана в заранее определенное место (ту і далі виділено авт.) …».
І далі.
Перший міський фонтан, початок 20 століття Перший міський фонтан, початок 20 століття
Перший міський фонтан, початок 20 століття
Останні дні першого Одеського міського фонтану Останні дні фонтану
Останні дні першого одеського міського фонтану
Фонтану більше немає Фонтану більше немає
Фонтану більше немає. На його місці встановлено вазу Філатова

«Фонтан Филатова представлял собой восьмигранное сооружение, в центре которого была установлена мраморная чаша в виде цветка. Когда началось воссоздание Одесского кафедрального СпасоПреображенского собора, «Филатовский» фонтан, как его называли одесситы, пришлось снести. В августе 2003 года общее собрание Черноморского Православного фонда приняло решение реконструировать старый исторический фонтан и установить на нем сохраненную мраморную чашу «Филатовского» фонтана…
Реконструкция существующего сохраняемого фонтана, расположенного со стороны Греческой улицы, заключалась в демонтаже исторического чугунного обрамления чаши фонтана, такого же, как в Городском саду, но большего диаметра. Я был категорически против демонтажа, выступал за реставрацию уникального и аутентичного элемента исторического фонтана – памятника одесского водопровода. Я был против сооружения высокого грубого восьмиугольного гранитного обрамления нового фонтана, как диссонирующего элемента на фоне изящной мраморной «филатовской» чаши и восточного фасада Собора. Но в то время я был уволен из городских структур и отстранен от принятия решений по благоустройству Соборной площади. Решения принимали М.В. Мурманов (заместитель городского головы) и А.В. Мартыненко (главный архитектор Одессы). В результате Одесса лишилась еще одной аутентичной достопримечательности».
Перший фонтан Одеси після «реконструкції» Перший фонтан Одеси після «реконструкції»
Перший фонтан Одеси після «реконструкції»

Ось така вийшла «реконструкція», результатом якої стало те, що від першого фонтану Одеси не залишилося автентичного нічого.
До речі, куди поділося оте саме чавунне обрамлення старого фонтану - питання.

Наприкінці 2003 року фактично почалося нове життя Одеського кафедрального Спасо-Преображенського собору.
А історія першого міського фонтану Одеси влітку 2004 року добігла кінця.

Чи справедлива і рівноцінна така заміна (якщо взагалі доречно порівнювати доцільність історичних пам'яток)? Чи правильним було рішення? Як на мене, так ні!

Прикро, коли жертвою доброго діяння: відновлення зусиллями небайдужих людей підірваного радянською владою головного собору Одеси стає інший, можливо не менш важливий для пам'яті міста, історичний об'єкт.

А перший одеський міський фонтан, поява якого ознаменувала в 1873 році прихід у місто справжньої питної води, саме таким об'єктом і є (вибачте, був).
Варто зауважити, що заново відбудований собор в решті решт все ж таки є новоділом.

Але це думка автора.
Використані матеріали:


© Сергій Іванченко, 2018-2023

Автор не проти використання матеріалів сайту. Прохання: при цитуванні залишайте прямі індексовані посилання на контент.

 

На главную
Допомога проекту
Допомога проекту
Друзі!

Авторський проект відтворення історії Одеси існує більше 6 років. За цей час багато чого зроблено; багато чого на меті.

Як ви помітили, сторінки проекту не містять жодних рекламних матеріалів, що так дошкуляють читанню в задоволення.
Нажаль, після повномасштабного вторгнення робота над проектом стала потребувати більших зусиль та витрат.

Як це не сумно, але автор вимушений звернутися по допомогу, бо без неї ця справа приречена.

Сподіваюсь, після донатів на користь наших Збройних сил, ви зможете підтримати і нас. Бо правдива історія це у т.ч. запорука нашої перемоги.
Дякую за допомогу!

Гривнева карта Приват Банку: 4149 4993 7656 8406

Гривнева карта Monobank: 4441 1111 4299 9360

Єврозона: IBAN IE85CITI99005171140772 (BIC code: CLJUGB21 Receiver: IVANCHENKO SERHII)

США USD: 70585690000759399 (SWIFT/ BIC Code: UNJSUAUKXXX Receiver: IVANCHENKO SERHII)

Буду також вдячний за поширення вподобаного матеріалу в соціальних мережах.

З подякою,     Сергій Іванченко